A Festum Varadinum programja

Május 11. és 18. között immár XXIII. alkalommal rendezik meg a Festum Varadinumot Nagyváradon.

jordancheap4sale jordancheap4sale.com
growsunlight growsunlight.com

ELŐRENDEZVÉNYEK

Május 9., péntek
19 óra Törzsasztal-est Szilágyi Zsófia irodalomtörténésszel, a Móricz Zsigmond-monográfia szerzőjével
Helyszín: Silent kávézó (Szilágyi Dezső, ma Moscovei utca)
Programfelelős: Várad Kultuárlis Folyóirat, Szépírók Társasága; Szűcs László igazgató
19 óra Magyarok a Kárpát–medencében – Szent Istvántól napjainkig – színdarabrészletek, ismert versek, népénekek, dalok, történeti adomák, nemzetünk századaiból. Előadók: Benkő Péter kétszeres Jászai Mari-díjas színész, előadóművész és Szabó Gyula Győző, a Madách Akadémia hallgatója
Helyszín: a Partiumi Keresztény Egyetem díszterme
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Erőss Ádám elnök, Forró László előadó tanácsos

Május 10., szombat
Minden Magyar Majálisa 2014
9 óra Sportrendezvények meghirdetése
Babgulyások Királya – főzőverseny meghirdetése a nagyváradi RMDSZ-körzetek között
9 óra Ünnepélyes megnyitó
Iskolák Programja – közreműködnek a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, a Nicolae Bălcescu Általános Iskola, a Mihai Eminescu Főgimnázium, az Ady Endre Líceum, a Szent László Gimnázium, a Dimitrie Cantemir Általános Iskola, a borsi és szentjánosi Tamási Áron Általános, illetve Mezőgazdasági és Ipari Szakképző Iskola, a Szacsvay Imre Általános Iskola, az Andrei Şaguna Műszaki Kollégium, a Iosif Vulcan Pedagógiai Líceum, az érsemjéni Kazinczy Ferenc Általános Iskola diákjai. A program koordinátora Tóth Márta
13 óra A Phoenix mazsorettcsoport produkciója, koreográfus Posszert Boglárka
13 óra Jó ebédhez szól a nóta – közreműködik Molnár Júlia színművésznő, kísér Szöllősi Zsolt prímás és Sólyom Ádám tangóharmonikás
15 óra Koncert gyerekeknek – Weöres Sándor megzenésített verseiből a Szigligeti Színház Lilliput Társulatának előadásában
15.50 Tombolasorsolás
16 óra Sportrendezvények – eredményhirdetés
16.10 A Babgulyások Királya főzőverseny eredményhirdetése
16.20 Tini Dance Center és B612 Show – koreográfus Oláh Katalin
17.30 Tombolasorsolás
18 óra Örökzöld slágerek – zenés show-műsor, közreműködik a Stargroup Csoport, vezető Molnár Mónika tanárnő
19 óra Desperado-koncert
19.50 Dupla Kávé-koncert
21 óra Oláh Gergő-koncert
21.50 A tombola fődíjának sorsolása az Atlantis Travel jóvoltából
22 óra Kovács Kati-koncert
22.50 Tűzijáték
Helyszín: a nagyváradi vársánc
Programfelelős: Pro Rogériusz Közösségi és Kulturális Egyesület; Czvikker Katalin kuratóriumi tag
Társszervezők: Nagyvárad magyar tannyelvű iskolái, nagyváradi magyar közösségi civil szervezetek, Szigligeti Színház, magyar nyelvű kulturális intézmények, magyar ifjúsági szervezetek, a magyar közösségi képviselet – az RMDSZ körzeti szervezetei.

FESTUM VARADINUM RENDEZVÉNYEK

Május 11., vasárnap
10 óra Ünnepi istentisztelet – igét hirdet Csűry István, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke;

könyvbemutató: „Zenei kalendárium 2014” – bemutatja Zih Otília és Sándor Lajos, ünnepi beszédet mond Sógor Csaba EP-képviselő
Helyszín: Nagyvárad-újvárosi református templom
Programfelelős: Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Nagyvárad-Újvárosi Református Egyházközség; Wagner Erik lelkész, Herdean Gyöngyi lelkész
13 óra Varadinum Kupa – fogathajtó verseny
Helyszín: a Bihorul Sportiskola pályája (Făgărașului utca 5. szám, az ócskapiac melletti füves pálya)
Programfelelős: Kings Land Golfklub, Varadinum Kulturális Alapítvány, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet; Kiss-Roth Lajos, Koncsek Vadnai Zita, Fehér Tamás
16 óra Gyergyószárhegy négy évtizede – válogatás a Barátság Képzőművészeti Alkotótábor anyagából – a kiállítás kurátora Ujvárossy László vizuálisművész, megnyitja Szilágyi Aladár közíró és Aurel Chiriac múzeumigazgató
Helyszín: a Körösvidéki Múzeum
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Körösvidéki Múzeum; Koncsek Vadnai Zita elnök, Aurel Chiriac igazgató
17 óra Albert Flórián Emlékkiállítás – megnyitja Csűry István püspök és Albert Magdolna, Albert Flórián lánya
Helyszín: a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi Központ múzeumterme
Programfelelős: Királyhágómelléki Egyházkerület, Albert Flórián Labdarúgó Utánpótlás és Sport Alapítvány, Dél-Nyírség Ligetalja Települési Önkormányzatok Egyesülete, Fidem Egyesület; Forró László előadótanácsos, Tasó László országgyűlési képviselő, Nyíradony polgármestere, Botházy Nándor sportért felelős ügyvezető
18 óra Domokos Géza kockázatai – Kántor Lajos könyvének a bemutatója, közreműködik Markó Béla, Dávid Gyula és Szűcs László
Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum
Programfelelős: Riport kiadó, Ady Endre Emlékmúzeum; Szűcs László igazgató, Imre Zoltán múzeumvezető
19 óra Pozsgai Zsolt – Szomor György: Monte Cristo grófja – musical két részben, a békéscsabai Jókai Színház előadása
Helyszín: vársánc
Programfelelős: Pro Eurorégió Alapítvány, Szigligeti Színház; Delorean Gyula elnök, Czvikker Katalin főigazgató

Május 12., hétfő
8 óra Apáról fiúra – hagyományőrző mesterek interaktív kiállítása
Helyszín: Kanonok sor
Programfelelős: Pro Familiae Alapítvány; Jakabffy Emma elnök
13 óra Varadinum Junior – ifjúsági kulturális rendezvény
Helyszín: a Mihai Eminescu Főgimnázium
Programfelelős: Mihai Eminescu Főgimnázium; Hochhauser Enikő aligazgató, Varga Zsuzsa MEDIT-elnök
17 óra Tabéry Géza, a magyar irodalom szürke eminenciása – emlékműsor
Helyszín: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum díszterme
Programfelelős: Nagyváradi Premontrei Öregdiákok Egyesülete, Pásztai Ottó elnök
18 óra Volt egyszer egy város… – Horányi László (Esztergom) zenés szerzői estje
Helyszín: a Kiss Stúdió terme
Programfelelős: Kiss Stúdió Alapítvány; Kiss Törék Ildikó elnök
18 óra Gyermekhétfő – közönségtalálkozó Gryllus Vilmossal és zenész barátaival, valaminta Macskadombi versek című könyvét dedikálja Tóth Ágnes író
Helyszín: Árkádia Bábszínház terme (Fekete Sas-palota)
Programfelelős: Várad Kulturális folyóirat, Szűcs László igazgató, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Fehér Tamás elnök

Május 13., kedd
10 óra Kultúrák találkozása IV. – iskolanap
Helyszín: a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum
Programfelelős: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum; Zalder Éva-Mária igazgató
12 óra Varadinum Junior – ifjúsági kulturális rendezvény
Helyszín: Mihai Eminescu Főgimnázium
Programfelelős: Mihai Eminescu Főgimnázium; Hochhauser Enikő aligazgató, Varga Zsuzsa MEDIT elnök
16 óra Generációk párbeszéde II. – találkozó és beszélgetés az iskola szerepéről régi és mai tanárokkal és diákokkal – iskolanap
Helyszín: Szacsvay Imre Általános Iskola
Programfelelős: Szacsvay Imre Általános Iskola, Pásztor Gabriella igazgató
16 óra A nagyváradi 4-es honvédek hősi helytállása a doberdói harcokban – ismertető előadás
Helyszín: az Ady Endre Líceum iskolaterme
Programfelelős: Partiumi Magyar Nyugdíjasok Egyesülete; Szilágyi Ibolya elnök
16.30 Szemelvények az erdélyi és partiumi vasútépítés történetéből
Helyszín: a Proenerg KFT kiállítóterme
Programfelelős: Proenerg KFT; Makai Zoltán szaktanácsadó
17 óra A Civil Társadalom Napja 2014 – Civil szervezetek együttműködése és szerepe napjainkban
Helyszín: az Ady Endre Líceum könyvtárterme
Programfelelős: Bihar Megyei és Nagyváradi Civil Szervezetek Szövetsége (BINCISZ), Nagyváradi Civil Kerekasztal (NCK); Dr. Fleisz János elnök, Meleg Vilmos ügyvezető
19 óra Edith Piaf et Agnes – Gajai Ágnes egyéni előadása
Helyszín: Nagyváradi Állami Filharmónia
Programfelelős: Szigligeti Színház, Czvikker Katalin főigazgató

Május 14., szerda
12 óra Varadinum Junior – ifjúsági kulturális rendezvény
Helyszín: Mihai Eminescu Főgimnázium
Programfelelős: Mihai Eminescu Főgimnázium; Hochhauser Enikő aligazgató, Varga Zsuzsa MEDIT elnök
13.30 Vers és zene a holnaposoktól, a holnaposok szobránál
Helyszín: a Holnaposok szoborcsoportja
Programfelelős: nagyváradi magyartanárok
17 óra Jubileumi kiállítás
Helyszín: Tibor Ernő galéria
Programfelelős: Tibor Ernő Képzőművészeti Alapítvány
18 óra Ünnepi istentisztelet – igét hirdet dr. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspök, fellépnek: a debreceni Canto Armonico énekegyüttes és a Varadinum Vonósnégyes, szeretetvendégség
Helyszín: nagyváradi evangélikus templom
Programfelelős: Nagyváradi Evangélikus Lutheránus Egyházközség; Mátyás Attila evangélikus lelkész
18.30 Közönségtalálkozó Kukorelly Endre íróval – közreműködik: Szűcs László
Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum
Programfelelős: Ady Endre Emlékmúzeum, Várad Kulturális Folyóirat; Imre Zoltán múzeumvezető, Szűcs László igazgató
20 óra Ez az arc ismerős – egy kellemes este Mikó Istvánnal és barátaival – monológok, kuplék, humoreszkek, zenés paródiák, vidám jelenetek és dalok, előadók: Mikó István Jászai-díjas színész, Rusz Milán és Suha Kálmán színészek
Helyszín: a Partiumi Keresztyén Egyetem díszterme
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Erőss Ádám elnök, Forró László előadó tanácsos

Május 15., csütörtök
10 óra Nagyvárad és Bihar a korai középkorban – történelmi konferencia
Helyszín: a nagyváradi Polgármesteri hivatal díszterme/Posticum
Programfelelős: Szacsvay Akadémia, Tanoda Egyesület; Szabó Ödön elnök, Kecse Gabriella elnök
12 óra Találkozó Varró Dániel íróval, költővel
Helyszín: a Szacsvay Imre Általános Iskola udvara
Programfelelős: Szacsvay Imre Általános Iskola, Várad Kulturális Folyóirat; Pásztor Gabriella igazgató, Szűcs László igazgató
15 óra Szent László, a lovagkirály – díjkiosztóval egybekötött kiállítás
Helyszín: a Gyermekpalota díszterme
Programfelelős: Tanoda Egyesület; Kecse Gabriella elnök
16.30Református lelkészkórusok országos találkozója – hangverseny
Helyszín: Nagyvárad-Olaszi református templom
Programfelelős: Bihari Református Egyházmegye; Mikló Ferenc esperes és Veres-Kovács Attila lelkész
17 óra Hagyományőrző gyermekfoglalkozás
Helyszín: a Kanonok sor 25. szám
Programfelelős: Partiumi Háló Egyesület; Konrád Katalin elnök
17.30 Közönségtalálkozó, könyvbemutató Varró Dániellel
Helyszín: a Szacsvay Imre Általános Iskola
Programfelelős: Szacsvay Imre Általános Iskola, Várad kulturális folyóirat; Pásztor Gabriella igazgató, Szűcs László igazgató
17.30 Szent László kútja – a Nagyváradi Művészeti Líceum és a biharpüspöki tanintézetek diákjainak zenés irodalmi összeálltása Szent László városalapító királyunk emlékére
Helyszín: a biharpüspöki Bocskai István Közösségi Ház
Programfelelős: Biharpüspöki Alapítvány; Timár Enikő elnök
18 óra Ünnepi istentisztelet, Halmágyi Csaba: Életképek című ceruzarajz-kiállításának megnyitója – fellép a Voce Vita kvartett, majd szeretetvendégség
Helyszín: a Nagyváradi Unitárius Egyházközség imaháza és a Simó Benjámin Galéria
Programfelelős: Nagyváradi Unitárius Egyházközség; Molnár Imola lelkész
19.30 Kocsis István: Árva Bethlen Kata – történelmi játék Kökényesi Ági és Szarvas Attila előadásában, rendezte: Pozsgai Zsolt
Helyszín: a Partiumi Keresztény Egyetem díszterme
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Erőss Ádám elnök, Forró László előadótanácsos

Május 16., péntek
10 óra Nyitott kapuk – iskolanap
Helyszín: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium
Programfelelős: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium; Szabó Zsuzsanna igazgató
16.30 Hol sírjaink domborulnak – Kárpát-medencei magyar középiskolások történelmi vetélkedője
Előadást tart: dr. Fónagy Zoltán (Budapest) és dr. habil. Fleisz János történész
Helyszín: a nagyváradi vár multifunkcionális terme
Programfelelős: Ady Endre Líceum, Sapientia Varadiensis Alapítvány; Fleisz Judit történelemtanár
17 óra Könyvbemutató – Puskás Bálint Zoltán: „… nem ilyen lovat akartam”
Helyszín: a Római Katolikus Püspöki Palota díszterme
Programfelelős: Partium Alapítvány; dr. Földes Béla elnök
18 óra Könyvbemutató – Péter I. Zoltán: A nagyváradi vár építészettörténete
Helyszín: a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi központ múzeumterme
Programfelelős: Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság; Dukrét Géza elnök
18 óra Bihar FC–Ferencvárosi Zöld Sasok öregfiúk gálamérkőzés – jelen leszk többek között Détari Lajos, Lipcsei Péter, Dragóner Attila, Schultz Levente
Helyszín: a Bihorul Sportiskola pályája (az egykori Ifjúsági Stadion, Matei Basarab utca 4. szám)
Programfelelős: Zöld Sas Sportegyesület, az RMDSZ Bihar megyei szervezete; Major András elnök, Botházy Nándor sportért felelős ügyvezető alelnök, Ferkő Jenő sportigazgató, vállalkozó
19 óra Varnus Xavér orgonakoncertje
Helyszín: nagyvárad-olaszi református templom
Programfelelős: Kiralyhágómelléki Református Egyházkerület, Csűry István püspök
19.30 Bihari Barnabás grafikái a püspöki palota felújításáról: 1967–1970
Helyszín: a Posticum díszterme
Programfelelős: Posticum – Movimentum Iuventutis Christianae Egyesület; Csernák Béla elnök, Rencsik Imre ügyvezető igazgató
20 óra Kicserélődtek drága vérereid, ó város… – Zudor János költő előadóestje, közreműködik Lászlóffy Zsolt zeneszerző
Helyszín: a Posticum díszterme
Programfelelős: Posticum – Movimentum Iuventutis Christianae Egyesület; Csernák Béla elnök, Rencsik Imre ügyvezető igazgató

Május 17., szombat
9.30 Hol sírjaink domborulnak – Kárpát-medencei magyar középiskolások történelmi vetélkedője
Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme
Programfelelős: Ady Endre Líceum, Sapientia Varadiensis Alapítvány; Fleisz Judit történelemtanár, Apáti Tímea történelemtanár
11 óra Népfőiskolák, tudástárak, közösségépítők – nemzetközi konferencia az Erdélyi Népfőiskolai Collegium fennállásának 15. évfordulója alkalmából
Helyszín: a Nagyvárad-ősi Református Egyházközség gyülekezeti terme
Programfelelős: Erdélyi Népfőiskolai Collegium; Csűry István királyhágómelléki református püspök, társelnök, Barabás Zoltán költő, társelnök
17 óra Nagyvárad mint törvényhatósági jogú város – előadás
Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme
Programfelelős: Szőlősért Közösségi Kulturális Egyesület; Kádár József jogász
17 óra Nagyváradi gyökerek – festmény- és fotókiállítás
Helyszín: Posticum – Szent Erzsébet kápolna
Programfelelős: Thurzó Sándor József
19 óra Bikini-koncert
Helyszín: a Lotus Bevásárlóközpont parkolója
Programfelelős: Lotus Center, Cinema Palace, Varadinum Kulturális Alapítvány, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet; Fehér Tamás elnök
21 óra Kormorán-koncert
Helyszín: a Lotus Bevásárlóközpont parkolója
Programfelelős: Lotus Center, Cinema Palace, Varadinum Kulturális Alapítvány, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szövetség; Fehér Tamás elnök
 

Május 18., vasárnap
11 óra Ünnepi szentmise és körmenet – főcelebráns Böcskei László nagyváradi megyés püspök
Helyszín: római katolikus székesegyházi bazilika
Programfelelős: Római Katolikus Püspökség; Fodor József általános helynök
16 óra Könyvbemutató: „… és feltört a hit” – 50 éve Nagyvárad lakói megvédték a Szent László-templomot az ateista hatalom rombolásától – Péter I. Zoltán és Szilágyi Aladár összeállítása
Helyszín: a nagyárad-újvárosi római katolikus Szent László-templom
Programfelelős: Nagyárad-újvárosi Római Katolikus Plébánia; Pék Sándor esperesplébános
17 óra Szabadtéri fúvóskoncert – közreműködik a kiskőrösi és nagyváradi fúvószenekar
Helyszín: a Holnaposok szoborcsoportja
Programfelelős: Deé Róbert
19 óra Varadinum díjkiosztó ünnepség
Helyszín: Szigligeti Színház
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Szigligeti Színház; Koncsek Vadnai Zita elnök, Czvikker Katalin főigazgató
Szophoklész: Antigoné – a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadása
Helyszín: a Szigligeti Színház
Programfelelős: Szigligeti Színház; Czvikker Katalin főigazgató