XXIV. FESTUM VARADINUM – NAGYVÁRAD, 2015. MÁJUS 3–10.

Nívós és gazdag programmal várja a nagyváradi és máshonnani magyar közönséget a Varadinum ünnepségsorozat május első hetében. A Varadinum Kulturális Alapítvány a történelmi magyar egyházakkal, számos civil és ifjúsági szervezettel, tanintézettel, kulturális intézménnyel együttműködve minden korosztálynak és érdeklődési körnek változatos időtöltést kínál vasárnaptól vasárnapig.

jordancheap4sale jordancheap4sale.com
growsunlight growsunlight.com

MÁJUS 3., VASÁRNAP
11.00 Ünnepi szentmise és körmenet – a misét Böcskei László nagyváradi római katolikus megyés püspök celebrálja
Helyszín: a Római Katolikus Bazilika
Programfelelős: Nagyváradi Római Katolikus Püspökség; Fodor József általános helynök;
13.00 Moosbrunn (Ausztria) fúvószenekarának szabadtéri koncertje
Helyszín: a Római Katolikus Bazilika előtti tér;
Programfelelős: Francisc Hubic Művészeti Iskola Nagyvárad, Deé Róbert;
16.00 A Francisc Hubic Művészeti Iskola fúvószenekarának és a derecskei (Magyarország) fúvószenekar előadása
Helyszín: Holnaposok szoborcsoport
Programfelelős: Francisc Hubic Művészeti Iskola, Deé Róbert;
16.30 Összenéző – Orosz István és Keresztes Dóra képzőművészeti kiállítása – A tárlat kurátora Ujvárossy László vizuálisművész, egyetemi tanár, megnyitja Kányádi Iréne művészettörténész és Aurel Chiriac múzeumigazgató
Helyszín: a római katolikus püspöki palota – Körösvidéki Múzeum kiállítótermei
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Körösvidéki Múzeum, Várad kulturális folyóirat; Koncsek Vadnai Zita elnök, Aurel Chiriac igazgató, Szűcs László igazgató;
17.00 Anyák napja – zenés irodalmi est
Helyszín: Tibor Ernő Galéria
Programfelelős: Anna Nőszövetség; Kelemen Mária elnök;
17.30 Révkomáromi (Szlovákia) fotóművészek kiállítása
Helyszín: Euro Foto Art Galéria
Programfelelős: Euro Foto Art Egyesület; Tóth István elnök;
18.00 „Születtem, elvegyültem és kiváltam” – verses-zenés összeállítás József Attila életérőlMeleg Réka és Smaraglay Zoltán előadóestje
Helyszín: Posticum kulturális központ
Programfelelős: MM Pódium; Meleg Attila elnök;
19.00 Móricz Zsigmond: Pillangó – a székesfehérvári Vörösmarty Színház előadása
Helyszín: Szigligeti Színház
Programfelelős: Szigligeti Színház; Czvikker Katalin főigazgató;

MÁJUS 4., HÉTFŐ
8.00 Apáról fiúra – hagyományőrző mesterek találkozója
Helyszín: Kanonok sor
Programfelelős: Pro Familiae Alapítvány; Jakabffy Emma elnök;
16.00 Emlékezés Horváth Imre költőreMolnár Judit irodalomtanár, közíró előadása
Helyszín: Silent kávézó
Programfelelős: Partiumi Magyar Nyugdíjasok Egyesülete; Szilágyi Ibolya elnök;
17.00 Sütő Petre Rozália festőművész kiállítása
Helyszín: római katolikus püspöki palota kiállítótermei
Programfelelős: Római Katolikus Püspökség; Fodor József általános helynök;
17.00 Ausztria–Magyarország szerepe a boxerlázadás leverésében. Az Osztrák–Magyar Monarchia kínai gyarmata: Tiencsin – történelmi előadás
Helyszín: az Ady Endre Elméleti Líceum díszterme
Programfelelős: Szőllősért Közösségi Kulturális Egyesület; Kádár József jogász;
18.00 Karádi Katalin-emlékműsor – Molnár Júlia színésznő előadóestje
Helyszín: Posticum kulturális központ
Programfelelős: MM Pódium; Meleg Attila elnök;
19.00 Dan Goggin: Apácák – musical komédia; szereplők: Voith Ági, Zakariás Éva, Mérai Katalin, Vándor Éva/Csarnói Zsuzsanna, Laurinyecz Réka; rendező: Kökényessy Ági
Helyszín: Nagyváradi Állami Filharmónia
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Nagyváradi Magyar Diákszövetség; Fehér Tamás elnök, Nyíri Tamás elnök;

MÁJUS 5., KEDD
10.00 Kultúrák találkozása V. – iskolanap a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceumban
Programfelelős: Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum; Zalder Éva igazgató;
12.00 Rendhagyó testnevelésóra diákoknak Kovács „Kokó” István olimpiai , világ- és Európa-bajnok ökölvívóval
Helyszín: Nagyvárad magyar középiskolái
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Bihar Megyei RMDSZ; Botházy Nándor megyei ügyvezető alelnök;
13.00 Rendhagyó irodalomóra Bálint András színművésszel – Összeállítást Radnóti Miklós költeményeiből
Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme
Programfelelős: Ady Endre Líceum, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Bihar Megyei Magyar Középiskolások Egyesülete; Tóth Márta igazgató, Fehér Tamás elnök, Nyíri Tamás elnök, Kecse Dalma elnök;
15.00 Generációk párbeszéde – iskolanap a Szacsvay Imre Általános Iskolában
Programfelelős: Szacsvay Imre Általános Iskola; Pásztor Gabriella igazgató;
15.30 Mézeskalács-kiállítás és -vásár megnyitója – egyhetes program, mindennap 10 és 17 óra között
Helyszín: Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ múzeumterme
Programfelelős: Pro Familiae Alapítvány; Jakabffy Emma elnök;
17.00 Találkozás Makk Károly filmrendezővel
Helyszín: Posticum kulturális központ
Programfelelős: Várad kulturális folyóirat, Posticum M. I. C. Egyesület; Szűcs László igazgató, Rencsik Imre elnök;
17.30 Közönségtalálkozó Kovács „Kokó” István olimpiai, világ- és Európa-bajnok ökölvívóval
Helyszín: Queen’s étterem
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Bihar Megyei RMDSZ; Botházy Nándor ügyvezető alelnök;
18.00 Bálint András Radnóti-estje
Helyszín: Posticum kulturális központ
Programfelelős: Várad kulturális folyóirat, Posticum M. I. C. Egyesület; Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szövetség; Szűcs László igazgató, Rencsik Imre elnök, Fehér Tamás elnök;
18.30 Levéltári kiállítás
Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának emeleti előcsarnoka (Partium Keresztény Egyetem – PKE)
Programfelelős: Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Wagner Erik előadótanácsos;
19.00 Daltutajok zenés estje – másfajta szakrális zene
Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának díszterme (PKE)
Programfelelős: Nagyvárad Unitárius Egyházközség; Molnár Imola lelkész;

MÁJUS 6., SZERDA
11.00 Kiállítás Kristófi János festőművész munkáiból
Helyszín: a nagyváradi városháza díszterme
Programfelelős: Huszár István alpolgármester titkársága, a Kristófi család; Huszár István alpolgármester, Kristófi Kristóf;
16.30 Wagner Péter képzőművész egyéni kiállítása
Helyszín: Tibor Ernő Galéria
Programfelelős: Tibor Ernő Képzőművészet Alapítvány, Széll Katalin, titkár;
17.00 Emlékműsor Mécs László premontrei kanonok, költő, lapszerkesztő, előadó születésének 120 évfordulóján
Helyszín: a Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum díszterme
Programfelelős: a Nagyváradi Premontrei Öregdiákok Egyesülete; Pásztai Ottó elnök;
17.45 Mit akartak ezek a magyarok? – könyvbemutatóSzilágyi Aladár beszélgetései a Szacsvay Akadémia 2014-es előadóival, bemutatja Gebei Sándor egyetemi tanár
Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme
Programfelelős: Várad kulturális folyóirat, Szacsvay Akadémia; Szűcs László igazgató, Szabó Ödön ügyvezető elnök;
18.00 Ünnepi evangélikus istentisztelet – Igét hirdet Szabó Szilárd dombóvári evangélikus lelkész, előadást tart Balczó András evangélikus olimpikon, közreműködnek az evangélikus óvoda gyermekei, valamint Lucian Maliţa hegedűművész és Thurzó Sándor József brácsaművész
Helyszín: nagyváradi evangélikus templom
Programfelelős: Nagyváradi Evangélikus-lutheránus Egyházközség; Mátyás Attila lelkész;
18.30 A török kiűzése és Magyarország beilleszkedése a Habsburg MonarchiábaGebei Sándor egyetemi tanárnak (Eger), a Magyar Tudományos Akadémia doktorának előadása
Helyszín: az Ady Endre Líceum díszterme
Programfelelős: Szacsvay Akadémia; Szabó Ödön ügyvezető elnök
19.00 Operett expresszBozsó József és Teremi Trixi (Budapest) operettestje Kálmán, Eisemann, Huszka, Fényes, Szenes, Lehár műveiből.
Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának díszterme (PKE)
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Fehér Tamás elnök, Nyíri Tamás elnök, Forró László előadótanácsos;

MÁJUS 7., CSÜTÖRTÖK
10.00 Várad, Erdély kapuja – Nagyvárad történelmi szerepe a fejedelemség korában – történelmi konferencia
Helyszín: a nagyváradi városháza díszterme
Programfelelős: Szacsvay Akadémia, Tanoda Egyesület; Szabó Ödön ügyvezető elnök, Kecse Gabriella elnök;
10.00 Bihar megye magyar szociális intézményeiben nevelkedő gyermekek ismerkedése Nagyváraddal és Szent László királlyal
Helyszín: római katolikus bazilika, Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, nagyváradi vár
Programfelelős: Partium Alapítvány; dr. Földes Adalbert és Cseke Attila kuratóriumi tag, parlamenti képviselő;
11.00 Nyitott kapuk – iskolanap a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnáziumban
Programfelelős: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium; Szabó Zsuzsanna igazgató;
13.00 Varadinum Junior: „Sötét és semmi voltak…” – Világosság és sötétség ellentéte a művészetben – irodalmi műhely
Helyszín: a Mihai Eminescu Főgimnázium díszterme
Programfelelős: Mihai Eminescu Főgimnázium; Hochhauser Enikő aligazgató, Ágoston Palkó Emese magyartanár;
14.00 „Aki fényt hagyott maga után…” – magyarok a fény történetében
Helyszín: a Mihai Eminescu Főgimnázium díszterme
Programfelelős: Mihai Eminescu Főgimnázium; Hochhauser Enikő aligazgató, Ágoston Palkó Emese magyartanár;
17.00 Ólomkatona – díjkiosztóval egybekötött kiállítás
Helyszín: Gyermekpalota
Programfelelős: Tanoda Egyesület; Kecse Gabriella elnök;
18.00 Ünnepi unitárius istentisztelet – igét hirdet Gyerő Dávid lelkész, a Magyar Unitárius Egyház főjegyzője; fellép a nagyváradi Kántorok Kórusa; szeretetvendégség
Helyszín: a Nagyváradi Unitárius Egyházközség temploma
Programfelelős: Nagyváradi Unitárius Egyházközség; Molnár Imola lelkész;
19.00 Gyorsvonat – Koncz Gábor önálló estje
Helyszín: a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi Központ múzeumterme
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Nagyvárad-olaszi Református Egyházközség; Koncsek Vadnai Zita elnök, Fehér Tamás elnök, Veres-Kovács Attila lelkipásztor;

MÁJUS 8., PÉNTEK
16.00 Varadinum történelmi versenyNemzetközi kapcsolatok a XIX. század végén, a XX. század elején. Az első világháború – megnyitó
Helyszín: az Ady Endre Elméleti Líceum díszterme
Programfelelős: Ady Endre Elméleti Líceum, Alma Mater Alapítvány; Apáti Tímea történelemtanár;
18.00 Dukrét Géza: Adalékok Siter történetéhez – könyvbemutató
Helyszín: a Lorántffy Zsuzsanna Egyházi Központ múzeumterme
Programfelelős: Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság; Dukrét Géza elnök;
19.00 Szabó T. Anna költő, műfordító szerzői estje
Helyszín: Illyés Gyula Könyvesbolt
Programfelelős: Várad kulturális folyóirat; Szűcs László igazgató;
19.30 A Honey Beast együttes koncertje
Helyszín: a Lotus bevásárlóközpont előcsarnoka
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Bihar Megyei Magyar Középiskolások Egyesülete; Fehér Tamás elnök, Nyíri Tamás elnök, Kecse Dalma elnök.
20.30 Metropol-koncert
Helyszín: Nagyváradi Állami Filharmónia
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Nagyváradi Állami Filharmónia; Koncsek Vadnai Zita elnök, Fehér Tamás elnök, Tódor Albert igazgató;

MÁJUS 9., SZOMBAT
9.00 Varadinum történelmi versenyNemzetközi kapcsolatok a XIX. század végén a XX. század elején. Az első világháború – történelmi vetélkedő
Helyszín: az Ady Endre Elméleti Líceum dísztermeProgramfelelős: Ady Endre Elméleti Líceum, Alma Mater Alapítvány; Apáti Tímea történelemtanár

9.00 Minden Magyar Majálisa 2015
Helyszín: a nagyváradi vársánc
Programfelelős: Pro Rogériusz Közösségi és Kulturális Egyesület; Czvikker Katalin kuratóriumi tag
Társszervezők: Nagyvárad magyar tannyelvű iskolái, nagyváradi magyar közösségi civil szervezetek, Szigligeti Színház, magyar nyelvű kulturális intézmények, magyar ifjúsági szervezetek, a magyar közösségi képviselet - az RMDSZ körzeti szervezetei.
9.00 Sportrendezvények meghirdetése
Babgulyások Királya – főzőverseny meghirdetése a nagyváradi RMDSZ körzetek között
Ünnepélyes megnyitó
Iskolák Majálisa – közreműködnek: Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, Nicolae Bălcescu Általános Iskola, Mihai Eminescu Főgimnázium, Ady Endre Líceum, Szent László Római Katolikus Teológiai Líceum, Dimitrie Cantemir Általános Iskola, Szacsvay Imre Általános Iskola, Andrei Şaguna Műszaki Kollégium, Iosif Vulcan Tanítóképző; programkoordinátor Tóth Márta igazgató;
11.00 A VII. Euro Foto Art Nemzetközi Fotóművészeti Szalon megnyitója
Helyszín: Euro Foto Art Galéria
Programfelelős: Euro Foto Art Egyesület; Tóth István elnök;
11.30 Szabó T. Anna költő, műfordító ifjúsági közönségtalálkozója – közreműködik gitáron, ütőhangszereken Békés Márta költő, előadóművész
Helyszín: vársánc, Gyermek-, ifjúsági és sportsátor
12.30-14.30 – Bábodajátszóház
Programfelelős: a Szigligeti Színház Lilliput Társulata
Helyszín: vársánc, Gyermek-, ifjúsági és sportsátor
13.00 A Gulyások Királya főzőerseny eredményhirdetése
13.30 Szórakoztató táncprodukciók
14.00 "Jó ebédhez szól a nóta"
– közreműködik Molnár Júlia színművésznő
15.00-16.00 Helyi tehetségek műsora
16.00-17. 00 Örökzöld slágerek – zenés show-műsor, közreműködik a Stargroup Csoport, vezető Molnár Mónika tanárnő
17.00 Tombolasorsolás
17.10 Mohácsi Brigitta koncertje
17.30 LL Junior koncertje
18.30 By Alex koncertje
19.10 Baricz Gergő-koncert
20.00 A tombola fődíjának kisorsolása
21.00 Neoton együttes – élő koncert
22.50 Tűzijáték

17.00 Székely Csaba drámaíró szerzői estje
Helyszín: a Szigligeti Színház Stúdióterme
Programfelelős: Várad kulturális folyóirat, Szigligeti Színház; Szűcs László igazgató, Czvikker Katalin főigazgató;
19.00 A Varadinum vonósnégyes koncertje
Helyszín: Barátok temploma
Programfelelős: Varadinum Vonósnégyes; Marcu Ágnes egyetemi tanár;

MÁJUS 10., VASÁRNAP
10.00 Ünnepi református istentisztelet – igét hirdet Csűry István püspök
Helyszín: nagyvárad-olaszi református templom
Programfelelős: Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Nagyvárad-olaszi Református Egyházközség; Wagner Erik előadótanácsos, Veres-Kovács Attila lelkipásztor;
A hit bástyájának megőrzése – emléktábla-avatás
Helyszín: nagyvárad-olaszi református templom
Programfelelős: Pro Familiae Alapítvány, Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Nagyvárad-olaszi Református Egyházközség; Jakabffy László, Wagner Erik előadótanácsos, Veres-Kovács Attila lelkipásztor;
17.00 Biharvármegye – Nagyvárad kultúrtörténete és öregdiákjainak emlékkönyve 1933–1937, szerkesztette Fehér Dezső
Helyszín: Ady Endre Emlékmúzeum
Programfelelős: Várad kulturális folyóirat, Szacsvay Akadémia, Ady Endre Emlékmúzeum; Szűcs László igazgató, Szabó Ödön ügyvezető elnök, Imre Zoltán igazgató;
18.00 Musical-varázs – a nyíregyházi Mandala Dalszínház előadása
Helyszín: a Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának díszterme (PKE)
Programfelelős: Nagyváradi Magyar Ifjúsági Szervezet, Nagyváradi Magyar Diákszövetség, Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Fehér Tamás elnök, Nyíri Tamás elnök, Forró László előadótanácsos;
19.00 Varadinum díjkiosztó ünnepség
Helyszín: Szigligeti Színház
Programfelelős: Varadinum Kulturális Alapítvány, Szigligeti Színház; Koncsek Vadnai Zita elnök, Czvikker Katalin főigazgató
Betyárvilág – tánc a mindenkori Rózsa Sándorról – a Szigligeti Színház Nagyvárad Táncegyüttesének bemutatója
Helyszín: Szigligeti Színház
Programfelelős: Szigligeti Színház; Czvikker Katalin főigazgató.

A rendezvénysorozat fővédnöke: Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.