egészségügy
A reform válsága
„Quius regio, eus religio” – Néhány hónappal ezelőtt Cseke Attila volt egészségügyi tárcavezető mondta, hogy a török egészségügy példamutató modernizálása és fejlődése többek között annak is köszönhető, hogy ott, Törökországban a reformot felvállaló miniszter több mint tíz évig ült a bársonyszékben, és volt ideje arra, hogy a kigondolt átalakításokat lépésről lépésre végrehajtsa. Az eredmény egy nyugati mércével is értékelve modern, világszintű, hatékony rendszer, ahol a szakemberek jövedelme megfelel a felelősen végzett munka értékének.
Bem tábornok kamaszkapitánya (2.) – Csatáry Grósz Lajos főorvos, egészségpolitikus
A közegészségügynek nem volt olyan területe, amellyel kapcsolatban már Nagyváradon, de főleg Budapestre kerülése után ne lettek volna intézményalapítási, korszerűsítési javaslatai. Méltó módon képviselte a magyar orvostársadalmat nemzetközi kongresszusokon, s nem utolsó sorban a fővárosi társadalmi élet egyik legszínesebb személyisége volt.
Bem tábornok kamaszkapitánya (1.) – Csatáry Grósz Lajos főorvos, egészségpolitikus
Akár egy Jókai-regény hőse is lehetett volna. A forradalom kitörése miatt félbeszakította bécsi tanulmányait, végigverekedte a szabadságharcot, törökországi emigráció, majd börtön után szerzett diplomát. Hazatérve előbb Várad, majd az ország egyik legtevékenyebb közegészségügyi szervezőjeként, a mentőszolgálat egyik alapítójaként szerzett elévülhetetlen érdemeket.